10 günden az – 10 günden çok çalışma ayrımı olmaksızın BÜTÜN EV İŞÇİLERİNE SOSYAL GÜVENCE VE KOLAY SİGORTA İSTİYORUZ!

Açıklamalarımız, Ev İşçileri için İnsana Yakışır İş

Torba yasa geçtiğimiz hafta mecliste kabul edildi. Biz İmece Ev İşçileri Sendikası olarak daha önce yaptığımız açıklamalarda bu yasanın ev işçileri için bir kölelik yasası olduğunu defalarca ifade etmiştik. Yineliyoruz. Bu yasa ev işçilerine kölelikten başka bir şey getirmeyecektir. Bu yasa yalnızca haklarımızı gasp etmekle kalmamakta aynı zamanda ev işçileri olarak emeğimizin  hor görüldüğünü, aşağılandığını da ortaya koymaktadır. Bu yasayı hazırlayanlar ve onaylayanlar nazarında ev işçilerinin insani çalışma koşullarında çalışma hakları olmayan, toz bezi olarak görülen birer külkedisi olarak tahayyül edildiği tescil etmiştir.

Torba yasanın ev işçilerinin sosyal haklarını düzenleyen maddeleri tüm mevzuata aykırılık teşkil etmekte ve ayrımcılık yaratmaktadır.  10 günden az çalışma düzenlemesi Anayasaya, 5510 sayılı kanuna, ILO 189 sözleşmesine ve diğer uluslararası sözleşmelere aykırıdır. Tüm diğer işçiler gibi 10 günden az çalışan ev işçisi de işçidir. Sigorta hakkımız çalıştığımız gün sayısına bakılmaksızın güvence altına alınmalıdır. Çıkarılan yasa ev işçilerine çifte standart getirilmiştir. İşçiler arsında ikilik yaratılmış ve ev işçisi kadınlara “siz diğer işçilerle eşit değilsiniz” denmiştir.

Sosyal Sigortalar Kanununa göre bir işçi 1 gün bile çalışsa sosyal güvenlik haklarına sahip olurken, torba yasa ile ev işçileri için 10 günden az – 10 günden fazla çalışan ayrımına gidilmektedir.  10 günden az süreyle ev işçisi çalıştıran işverenler sadece iş kazası ve meslek hastalığı primi ödeyecektir, hastalık ve yaşlılık primlerini ödemeyecektir. Ev işçisi bu sigorta ile sağlık hizmetlerinden ve emeklilik hakkından yararlanamayacaktır. İşçi, eğer isterse kendi primlerini kendisi yatıracaktır. Fakat ev işçilerinin çalışma koşulları, işin düzensizliği ve ücretlerin düşüklüğü düşünüldüğünde hiçbir ev işçisinin kendi sigorta primini yatıramayacağı açıktır. Sağlık hakkı ve emeklilik hakkı tanımayan bir sigortalılık hiçbir güvence sağlamamaktadır.  Sağlık hakkı ve emeklilik hakkı tüm işçilerle birlikte ev işçilerinin de hakkıdır ve ev işçileri bu haklardan mahrum bırakılamaz.

Ev hizmetlerinde çalışanlara köle muamelesi yapılması, ayrımcılığın yasalaştırılarak alenen uygulamaya konması esef vericidir. İMECE Ev İşçileri Sendikası olarak Çalışma Bakanlığını ve yasa koyucuları;  gelenekçi, muhafazakar bakış açısına dayanarak yağmalanan kadın emeğinin değerini tanımaya çağırıyoruz. Kadın emeğinin  toplumdaki görünmezliğini pekiştirici yasaları ve yeniden üretimin yükünü bedavaya getirmeye göz diken anlayışı kınıyoruz.

Torba yasada “ev işçilerine müjde” adı altında getirilen yasal değişiklikler, hak değil ev işçileri için kölelik düzenlemesidir! Ev işçilerinin iş yasasına, iş güvenliği yasasına alınması ve diğer işçilerle yasalar karşısında eşit haklara sahip olması için  Çalışma Bakanlığını bir kez daha göreve çağırıyoruz. Bizler İMECE Ev İşçileri Sendikası olarak bu yasanın iptali  için Anayasa Mahkemesine başvuracağız ve mücadele edeceğiz.

Ev İşçileri ve Tüm İşçiler için İnsana Yakışır İş İstiyoruz!

Zenginler, muktedirler, patronlar için cennete; biz emeğiyle çalışanlar içinse cehenneme dönüşmüş bu vahşi sömürü düzeninin açtığı yaralarımız hala çok taze. Soma’da, Mecidiyeköy’de, Şırnak’ta ve işçi katliamlarının yaşandığı her yerde kaybettiğimiz işçilerin acısı yüreğimizi yakıyor. Taşerona, iş cinayetlerine çözüm getirme iddialarıyla sunulan bu torba yasa da işçilerin haklarını gasp etmek ve bu sömürü düzeninin sürmesini sağlamaktan başka bir işe yaramıyor. İş cinayetleri  hepimizi büyük üzüntülere sevk ediyor. Yaşanan işçi katliamlarından   büyük acı duyuyor, isyan ediyoruz. Biz ev işçileri olarak  sadece kendimiz için değil, bütün işçiler emekçiler için sömürüsüz, sağlıklı ve güvenli bir çalışma hayatı talep ediyoruz.

10 günden az – 10 günden fazla çalışma ayırımına hayır!

Ev işçilerine ve tüm işçilere insana yakışır iş istiyoruz!

ILO 167 İnşaatlarda Güvenlik ve Sağlık Sözleşmesi imzalansın!

ILO 176 Madenlerde Güvenlik ve Sağlık Sözleşmesi imzalansın!

ILO 189 Ev İşçilerine İnsana Yakışır İş Sözleşmesi imzalansın!

İmece Ev İşçileri Sendikası

16.09.2014

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s